General

Програма на патувањето:

1. ден БЕЛГРАД – ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА
Состанок на патниците на аеродромот Никола Тесла, пред шалтерот на Eurojet, 2 часа пред полетување на авионот.
По пристигнувањето на Мајорка, трансфер до хотел/апартман. Услуга според програмата.
2.- 10/11.ден МАЈОРКА- Услуги според програмата.
11/12. ден ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА – БЕЛГРАД
По одјавување од хотелот/апартманот, трансфер на аеродром и лет за Белград.
Цената на аранжманот е изразена во евра по лице.

ЛЕГЕНДА:

RR-наем на студио или апартман, BB-ноќевање со појадок, HB-полупансион (појадок и вечера – пијалаците за време на вечерата дополнително се наплатуваат), AI-“се вклучено ” или “all inclusive”- (појадок, ручек, вечера, ужина во текот на денот, безалкохолни пијалоци и локални аклохолни пијалоци – кои се служат во текот на денот, во согласност со работното време на рестораните и баровите во хотелите), SV-поглед море, SSV-делумен поглед море, GV-поглед кон градината, DBL-двокреветна соба, TRPL-трокреветна соба, SUP-супериор соба, соба со поголема квадратура и подобра опременост ос стандардната двокреветна соба, STD-студио, APP-апартман, FAMILY ROOM- фамилијарна соба со поголема квадратура за сместување на 4 лица, најчесто за двајца родители и две деца, може да има две одделени соби (во зависност од хотелот), SUITE-сместувачка единица со една или две простории. Deluxe-lux ниво на опременост на собата, bunk beds-кревети на спрат.

Дополнителни забелешки за хотели/апартмани:
-Hotel  JS Palma Stay 4*и H10 Blue Mar 4* прима само лица постари од 16 години.
-Во хотелот THB El Cid 4* – е само за возрасни лица.
-Hotel Sol Katmandu Park & Resort 4* пружа можност за сместување на две возрасни и две деца, со тоа што децата
се сместуваат на кревети на спрат.
– Во хотелите собите со поглед на море се на барање и дополнително се наплатуваат (изразено во ценовникот –
Доплата за SV). / Сите еднокреветни соби се на барање.

ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ:


• Постои можност за вечерни или утрински летови во зависност од расположливоста и дозволите на авио флотата. Во тој случај, оброкот во авион го менува оброкот во хотелот. Во случај на доцен вечерен лет и пристигнување во хотел по 20:30 часот, првиот оброк се сервира само во авионот и повеќето хотели во тој случај не служат вечера и не го надополнува оброкот на последниот ден од престојот.
• Локална категоризација и класификација на хотелите !
• Попустите за децата се применуваат при придружба со две полноплатежни лица;
• Во сите хотели / апартмани baby cot (креветче за бебе) e на барање (ако постои доплата – се плаќа на лице место);
• Во сите хотели исхраната е на принцип на самопослужување– избор на повеќе јадења, освен ако не е поинаку наведено.;
HB – полупансион (пијалак и вечера – пијалаците за вечерата дополнително се наплатуваат!)§
AI – “All inclusive” услугата подразбира (појадок, ручек, вечера, ужина во текот на денот, безалкохолни пијалаци и локални алкохолни пијалаци – кои се служат во текот на денот, во согласност со работното време на рестораните и баровите во хотелите)§
• Потврдата од хотелот се чака 48h по уплатата на аконтацијата (не се сметаат сабота и недела).
• По правило, влезот во хотелите е на првиот ден од престојот по 14h, додека последниот ден од престојот хотелот се напушта најдоцна до 10h.
• Обавезен е dress code за време на оброците во сите хотели (забрането е влегување во шорцеви и костими за капење, формален начин на облекување).
• За сите резервации што се направени за време на траењето на попустите early booking (попусти за рани резервации) важат посебни услови за промена и откажување на аранжманот.
• Секоја промена (име, презиме, датум на поаѓање, тип на сместување, додавање на патници и слично) подразбира примена на нови цени од активниот ценовник во тој момент и наплата на трошоци за промена.
• Овие услови важат за сите хотели и апартмани.
• Агенцијата не е одговорна за реализацијата на факултативните локални излети на претставникот на странскиот партнер.
• Патниците сами ја сносат одговорноста за своите лични документи и нивната валидност. Малолетните деца кои не се пратени од своите родители, мора да имаат заверена согласност од родителите за преоѓање на граница. Пасошот мора да биде со важност од минимум 3 месеци од крајот на патувањето. Ги молиме патниците да обрнат внимание на детските пасоши кои се издаваат со помал рок на важност.

Аранжманот опфаќа: Аранжманот не опфаќа:
Чартер авио превоз на релацијата Белград-Мајорка-Белград;
10/11 ноќевања во избраниот хотел / апартман на база избраната услуга;
Трансфери аеродром – хотел / апартман – аеродром;
Услуги од претставник на агенцијата на островот;
Организација и техничка изведба на патувањето во целост.
YQ такса (Доплата за поскапување на горивото) – возрасни и деца од 2-12 год: – овој износ е подложен на промени и без исклучок зависи од авиокомпанијата.
Аеродромски такси за возрасни и деца од 2 – 12 години:
за Белград и за Мајорка, безбедносна DCV такса (директорат за цивилно воздухопловство) се вкупно 70 € – плаќање во агенција;   Бебиња од 0 до 2 години, плаќаат – 15€ – аеродромска такса за Мајорка – плаќање во агенција;
Задолжителна туристичка ЕКО такса за Мајрка – се плаќа на лице место при пријава на рецепција во хотелот/апартманот и се разликува според локалната категоризација. Цените на наведените туристички такси се подложни на промени. За престој во хотелите/апартманите со 5* околу 4,5€ по лице по ноќ; За престој во хотелите/апартманите со 4 и 3* околу 3,5€ по лице поноќ; За престој во хотелите/апартманите со 2*и 1* околу 2,5€ по лице по ноќ.
Факултативни излети и екскурзии;
Индивидулани трошоци на патниците;
Маѓународно патничко здравствено осигурување за сите
патници од 6 месеци до 70 години, можност за купување на осигурувањето во нашата агенција

ВРЕМИЊАТА НА ЛЕТОВИТЕ СЕ ПОДЛОЖНИ НА ПРОМЕНИ И ЗАВИСАТ ИСЛКУЧИВО ОД АВИО ПРЕВОЗНИКОТ (AIR SERBIA) ЦЕНАТА НА АЕРОДРОМСКИТЕ ТАСКИ Е ПОДЛОЖНА НА ПРОМЕНИ И ЗАВИСИ ОД АЕРОДРОМИТЕ ВО БЕЛГРАД И МАЈОРКА И АВИОКОМПАНИЈАТА AIR SERBIA.
ПЛАЌАЊЕТО Е ВО ДЕНАРСКА ПРОТИВВРЕДНОСТ 1 ЕУР = 62 ДЕНАРИ.

Начин на плаќање:


Готовински плаќање : 50% при резервација, а остатокот 15 дена пред почнување на аранжманот.
Кредитни картички
Diners картичка на рати
Преку сметка: преку профактура издадена од нашата агенција.
Кредит: Пет Аеро ви издава профактура врз основа на која може да ви биде одобрен кредит во вашата банка.
Цената е гарантирана замо при уплата на целиот износ, во спротиво, гарантирана е само износот на аконтацијата.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ:

КРАЕН РОК ЗА ИНФОРМИРАЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ ВО СЛУЧАЈ НА ОТКАЗ НА АРАНЖМАНОТ ОД СТРАНА НА АГЕНЦИЈАТА Е 5 ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОК НА ПАТУВАЊЕТО ГИ МОЛИМЕ ПАТНИЦИТЕ ДА ГО ПРОВЕРАТ ТОЧНОТО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТУВАЊЕ ДВА ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОК НА ПАТУВАЊЕТО.

Аранжманот е правен на база минимум 80 патници.

Пред секое патување ве молиме, внимателно да ги прочитате Општите услови за патување, бидејќи тие се дел од секоја Програма и Договор за патување.

Агенцијата го задржува правото 7 дена пред почеток на патувањето да го откаже аранжманот.

НАПОМЕНА: ЗА ЛЕТОВИ ОД СКОПЈЕ ДО ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА И НАЗАТ СЕ СО ЕДНО ПРЕСЕДНУВАЊЕ, ЗА ОВАА ВАРИЈАНТА СЕ ДОПЛАКА 185,00 ЕУР ПО ЛИЦЕ

Facilities

 • Air Condition
 • Airport Shuttle Service
 • Bar
 • Beauty salon
 • Car hire
 • Catering service
 • Cinema
 • Convention floor
 • Desk
 • Fitness
 • Free toiletries
 • Hairdresser
 • Hairdryer
 • Heating
 • Hotspots
 • Indoor pool
 • Lounge
 • Minibar
 • Outdoor pool
 • Private bathroom
 • Restaurant
 • Room service
 • Sauna
 • Shops
 • SPA
 • Telephone
 • TV
 • Wake up service
 • Washer
 • WiFi

We are sorry, there are no reviews yet for this accommodation.

Палма де Мајорка

Програма на патувањето: 1. ден БЕЛГРАД – ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА Состанок на патниците на аеродромот Никола Тесла, пред шалтерот на Eurojet, 2 часа пред полетување на авионот. По пристигнувањето на Мајорка, трансфер до хотел/апартман. Услуга според програмата. 2.- 10/11.ден МАЈОРКА- Услуги според програмата. 11/12. ден ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА - БЕЛГРАД По одјавување од хотелот/апартманот, трансфер

Read more