General

28.12.2018 – 02.01.2019

(6 ДЕНА / 3 НОЌЕВАЊА)

 ПРОГРАМА

1 ден (28.12.2018 – Петок) | Скопје – Будимпешта             

Состанок со групата во Скопјe. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден (29.12.2018 – Сабота) | Будимпешта

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Следува разглед на градот со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, улиците: Андраши, Ракоци и Ваци, мостовите на Дунав. Сместување во хотел. Слободно време. Во вечерните часови предлагаме крстарење со брод по Дунав (факултативно). Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден (30.12.2018 – Недела) | Будимпешта – Братислава – Чардаш

Појадок. По појадокот одиме на факултативна посета на Братислава. Разглед на градот со локален водич: средновековниот главен плоштад со Роландовата фонтана, Михалската порта, Градското собрание, Катедралата Св. Мартин, Словачкиот национален театар, барокната Палата Palffy во која Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Pauli каде Франц Лист го отсвирал својот прв концерт. Слободно време за индивидуални активности, ручек, прошетки. Во договорено време враќање во Будимпешта. Вечерта, предлагаме посета на традиционален ресторан – чардаш (богато мени, со цигански фолклорни игри, каде се вклучуваат и самите гости и многу забава, што вреди да се доживее и ќе Ви го доближи унгарскиот живот. Ноќевање.

4 ден (31.12.2018 – Понеделник) | Будимпешта – Парламент, Дворец на Сиси ***ДОЧЕК НА НОВА ГОДИНА 2019***

Појадок. После појадокот, факултативна посета на Парламентот, еден од трите најголеми парламенти во Европа. Факултативна посета на Дворецот на Кралицата Сиси. Слободно време за индивидуални прошетки и припрема за Дочек на Нова Година. Враќање во хотел – индивидуално. Ноќевање.

5 ден (01.01.2019 – Вторник) | Будимпешта – Сент Андреа – Скопје

Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и упатување во факултативна посета до живописното гратче Сент Андреа, во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народни ракотворби, и кое е богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Враќање назад во Будимпешта. За љубителите на животинскиот свет можност за посета на Тропикариум. Слободно време за индивидуални активности. По договор со претставникот, поаѓање за Скопје. Ноќно патување преку Србија, со попатни паузи за одмор и царински формалности.

6 ден (02.01.2019 – Среда) | Скопје

Пристигнување во Скопје во утринските часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ДО 15.11.2018 – 135 € (8.370 МКД)

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ – 145 € (8.990 МКД)

Во цената на аранжманотe вклучено:

 • Превоз со туристички автобус на дадените дестинации;
 • Сместување во хотел со 3* во Будимпешта (околина) на база 2 ноќевања со појадок;
 • Професионален туристички придружник од агенцијата;
 • Организација и реализација на аранжманот;

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Разглед на Будимпешта со локален водич – 10 €;
 • Посета на Парламент (трансфер, влезница и локален водич) – 20 €;
 • Посета на Тропикариум (трансфер, влезница и локален водич) – 15 €;
 • Посета на дворец на кралицата Сиси (локален водич, влезница и трансфер) – 20 €;
 • Посета и разглед на Братислава – 25 € – минимум 30 лица за реализација;
 • Посета на Сент Андреа – 10 €;
 • Крстарење по Дунав – 15 €;
 • Задолжително патничко осигурување – 190 денари;
 • Влезници за музеи и културно – историски знаменитости;

Општи напомени:

 • Организатор на аранжманот е ТА Oрфеј
 • Резервација се прави со уплата на 30% од вкупниот износ на аранжманот;
 • Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот;
 • Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд;
 • За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника;
 • За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот, односно до 03.04.2019 година;
 • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот;
 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата;
 • Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пример: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и слично.

Задолжително пријавување за факултативите до 01.12.2018 и минимум пријавени патници за реализација: 30

We are sorry, there are no reviews yet for this accommodation.