General

ТЕРМИНИ :   од 0609 ДЕКЕМВРИ 2018

Истанбул… бакнеж со кој се поврзуваат два континенти. Престолнина на три некогашни империи, Римската, Византиската и Отоманската. Денес Истанбул претставува пример за беспрекорна грижа за историско културно наследство и висок стремеж кон иднината и современото. Историскиот белег на Истанбул е впечатлив преку бројните џамии, музеи, цркви, дворци и ориентални базари, кои ја формираат неговата уникатна физиономија. И покрај илјадниците години историја, Истанбул сеуште води во однос на своето географско значење. Денес тој е огромна метропола која поврзува континенти, култури, религии и е дом на 12 милиони луге.

 

Активности

1 ДЕН:  СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на скопскиот аеродром во 08:30 часот. Полетување за Истанбул во 11:15 часот. Слетување во 13:45 часот. Трансфер до хотелот. Факултативно, панорамски разглед на градот: Римскиот аквадукт, Таксим, Ак Сарај, Бајазитовата џамија, Универзитетот…Сместување во хотел. Слободно попладне или можност за посета на познатиот шопинг центар „ History” или Капали Чаршија (отворена во 1461год. најстариот трговски маркет во Истанбул со над 4000 продавници). Вечерта, можност за посета на живописниот кварт Кум Капи со мноштво рибни ресторани каде ќе уживате во традиционалниот турски мелос. Ноќевање.

 

2 ДЕН  ИСТАНБУЛ – ТОП КАПИ ПАЛАТАТА

Појадок. Факултативно, Пешачки разглед на градот со локален водич: Хиподромот (кој некогаш служел за коњски трки, денес е меморијален плоштад со карактерситики од минатото), Сината џамија (изградена на почеток на XVII век од страна на познатиот архитект Мехмед-Ага воедно и последна импресивна градба на отоманската религиска архитектура… единствена џамија во Истанбул и Турција која има шест минариња), Аја Софија (најпозната градба во Истанбул која е изградена во време на владеењето на Јустинијан и била најголема црква во Византиското царство, подоцна претворена во џамија…) палатата Топ Капи – музејот каде што се наоѓа мечот нa прорoкот Мухамед, некогашното главно седиште на Османлиската империја, изграден во времето на Султан Мехмед II. Можност за попатна посета на Сулејманијата и базиликата „Цистерна“ позната како „Потоната палата“ најголема од неколкуте антички резервоари за вода која се’ уште стои под Истанбул. Ноќевање.

 

3 ДЕН ИСТАНБУЛ – БОСФОР – ДОЛМА БАХЧЕ САРАЈ

Појадок. Слободен ден за индивидуални активности и прошетки, или можност за факултативно крстарење со брод по Босфор, со панорамски разглед на палатите од двете страни на каналот, како и пловење под мостовите кои ги поврзуваат – Европа и Азија. Посета на палатата Долма Бахче Сарај – првиот дворец кој што бил изграден во Османлиската империја, кој до 1922 год. служел како резиденција на Отоманскиот Султан, а по 1922 год. во него живеел Кемал Ататурк. Денеска е претворен во музеј кој содржи уметничко-историски збирки со непроценливо богатство. Слободна вечер за индивидуални активности. Ноќевање.

 

04 ДЕН  ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ

Појадок. По појадокот организиран трансфер до аеродром. Полетување на авионот за Скопје во 10:00. Слетување во Скопје во 10:35 часот.

Цени

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ во 1/2 соба РАНА УПЛАТА

( за резервации до и заклучно со 20 Октомври 2018 )  215 ЕУР

РЕДОВНА ЦЕНА во 1/2 соба (  за резервации после 01 Ноември 2018 )  275 ЕУР

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

– Авионски превоз на релација Скопје – Истанбул – Скопје

– Трансфери аеродром – хотел – аеродром

– Сместување во хотел 4*  на Аксарај на базa 3 ноќевања со појадок

– Рачен багаж 8 кг

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

– панорамско  разгледување на Истанбул  со автобус според програмата 20 евра по лице  (резервација при уплата на аранжманот)  и 15 евра по лице за пешачкиот разглед на стар Истанбул

– Влезници во локалитетите Аја Софија 15 евра, Топ Капи 15 евра

– Факултативни посети: Посета на палатата Долма Бахче (вклучена влезница) и крстарење по  Босфор 45 евра

– Вечера во национален ресторан 30 еур

– Доплата за чекиран багаж 35 еур во двата правци

– Аеродромски такси 60 ЕУР по лице

 

НАПОМЕНИ:

За овој аранжман важат Општите услови за патување.

Цените се дадени во евра, уплатата се врши исклучиво во денарска     противвредност по курс 1 евро = 62 денари.

За реализација на аранжманот е потребен минимум пријавени 15 патници

За реализација на факултативите потребен е минимум од 15 пријавени патници

We are sorry, there are no reviews yet for this accommodation.

Турција

ТурцијаLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed lacus est, accumsan in laoreet sed, aliquet vitae odio. Pellentesque porta erat et consectetur varius. Fusce fringilla iaculis elit et rutrum. Sed in risus quis eros ultrices vehicula. Orci varius natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Etiam non massa nisi. Curabitur vitae

Спорт и природа

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed lacus est, accumsan in laoreet sed, aliquet vitae odio. Pellentesque porta erat et consectetur varius. Fusce fringilla iaculis elit et rutrum. Sed in risus quis eros ultrices vehicula. Orci varius natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Etiam non massa nisi. Curabitur vitae arcu nibh. Pellentesque tristique efficitur tortor at feugiat. Praesent bibendum aliquet eros vitae efficitur. Aliquam ut nibh in ante fringilla convallis at ac nunc. Suspendisse id molestie eros. Nunc eleifend, purus eu efficitur accumsan, nunc turpis interdum massa, ut luctus ipsum odio vel eros.

Инфо за ноќен живот

Mauris vel gravida arcu. Mauris molestie mi efficitur mollis vulputate. Aenean accumsan rhoncus neque. Praesent et eros lobortis, molestie diam sed, tincidunt lacus. Pellentesque hendrerit accumsan mi, vitae egestas felis vestibulum vehicula. Integer posuere, libero a rutrum ullamcorper, ante est pulvinar felis, vel gravida velit massa vel leo. Nunc sed consectetur sapien, id consectetur quam. Mauris convallis aliquet ipsum, in feugiat dui finibus eu. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Pellentesque facilisis turpis scelerisque, rutrum purus et, sodales purus. Ut consequat enim sed lectus mattis, id ultrices nunc consectetur.

Инфо за Култура и Историја

Mauris vel gravida arcu. Mauris molestie mi efficitur mollis vulputate. Aenean accumsan rhoncus neque. Praesent et eros lobortis, molestie diam sed, tincidunt lacus. Pellentesque hendrerit accumsan mi, vitae egestas felis vestibulum vehicula. Integer posuere, libero a rutrum ullamcorper, ante est pulvinar felis, vel gravida velit massa vel leo. Nunc sed consectetur sapien, id consectetur quam. Mauris convallis aliquet ipsum, in feugiat dui finibus eu. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Pellentesque facilisis turpis scelerisque, rutrum purus et, sodales purus. Ut consequat enim sed lectus mattis, id ultrices nunc consectetur.

Read more